جمهوری ترکیه - مناطق معروف ترکیه

 

مناطق توریستی استانبول (۲)

باندیرما : منطقه باستانی پندراموس که امروزه با نام باندیرما شناخته می شود از مهمترین بندرهای مهم صنعتی و تجاری قرار گرفته در جوار دریای مرمره به شمار می آید. گذراندن ساعاتی از بعدازظهر در رستورانها و کافه های این منطقه خالی از لطف نخواهد بود.

بلیکس : این شهر باستانی در فاصله 10 کیلومتری غرب باندیرما قرار گرفته است. در این شهر وجود معبد هادریان . تالار تأتر و کانالهای آب باقیمانده از گذشته هنوز جذاب و دیدنی جلوه می نماید.
در نزدیکی دریاچه مانیاس پارک ملی وجود دارد که نام آن کوش جنتی (بهشت پرندگان) می باشد. در این منطقه محافظت شده دست کم 239 گونه مختلف پرنده زیست می کنند. این منطقه در عین حال به عنوان مرکز پرنده شناسی نیز شناخته می شود و سالانه بیش از 3 میلیون پرنده در این مرکز به پرواز در می آیند. برای دیدن حیات وحش از نزدیک ماه آوریل و می بهترین زمان به شمار می آید. در فاصله 13 کیلومتری جنوب شرقی باندیرما در منطقه (کاراجابی) انواع نژادهای پرندگان پرورش داده می شود. در فاصله 14 کیلومتری شمال غربی شهر باندیرما شهر باستانی ارتکا قرار دارد که امروزه از آن با نام اردک نیز یاد می شود.
یکی از قدیمی ترین و معروفترین مراکز تفریحی در این منطقه در حاشیه دریای مرمره قرار دارد که دارای سواحل طبیعی ، دست نخورده و بکری می باشد.
((جزیره مرمره)) که در گذشته پروکنسوس نامیده می شده در دوره رومیها از جایگاه بسیار ویژه ای برخوردار بوده که این جایگاه خود را تا دوران بیزانس ها و عثمانیها حفظ کرده است. علت برتری این منطقه به سایر مناطق در وجود صنایع غنی سنگ مرمر موجمد در آن است که در آن زمان پس از استخراج از معادن در ساخت بناهای امپراطوران مصارف داشته است.
در نزدیکی دهکده سارایلار ساحلی با نام ساحل مرمر قرار گرفته است. علت نامگذاری آن به این نام سنگ مرمرهای طبیعی است که در این منطقه وجود دارد. در این منطقه موزه روبازی نیز وجود دارد که در آن هنرهای مربوط به دوره رومی ها و بیزانس به نمایش در آمده است. هم چنین شانس نیز برای شما باقی است تا در معدن سنگ مرمر کلیه مراحل استخراج این سنگ را از اول تا آخرمشاهده نمائید.
از دیگر جزایر تفریحی این اطراف جزیره تورکلی - آوشا می باشد. این جزیره دارای سواحل بسیار زیبا با آب زلال و تمیز و هم چنین تاکستانهای معروف و سردابهای متعدد می باشد.
در قسمت (ماناستر) Manastir هنوز صومعه حضرت مریم بر جای خود استوار است. این صومعه از دوران بیزانس بجا مانده است.
در فاصله 55 کیلومتری جنوب غربی باندیرما منطقه Gonen (گونن) قرار گرفته است . گونن یکی از مهمترین مراکز آب گرم بشمار آمده و در زمان رومیان نیز از آن جا به عنوان حمام استفاده می شده است. وجود موازئیک های متعلق به قرن 5 میلادی که در ساخت این حمامها مورد استفاده قرار گرفته ، مؤید این قضیه می باشد. آب این حمامها از عمق 500 متری زمین بیرون می آید و دمای تقریبی آن به 82 درجه سانتی گراد می رسد.
در فاصله 30 کیلومتری شمال غربی این شهر ، منطقه دنیزکنت قرار گرفته که دارای سواحل بسیار مناسبی برای گذراندن تعطیلات می باشد.
منطقه سیندیرگی : این منطقه که در کوهپایه (آلاچام) قرار گرفته به خاطر وجود جنگلهای انبوه و قالی های زیبایش مشهور است. در این میان قالیچه یاجی بدیر از جمله گران قیمت ترین قالیچه ها به شمار می آید. با گذشت زمان بر زیبائی و ارزش این قالیچه افزوده شده است.
یکی از زیباترین خطوط ساحلی در اطراف خلیج ادرمیت و هم چنین استان بالیک اسیر قرار دارد. این منطقه نقطه تلافی سواحل شنی و آبهای زلال بوده و توسط باغات زیتون احاطه گردیده است.
شهر آیوالیک بورهانیه  اورن  ادرمیت ، آکچای و آلتین الوک نیز از شهرهای دیدنی دیگری هستند که می توان در ان تعطیلات آرامی را سپری کرد. این مناطق نیز دارای مکانهای تاریخی و باستانی بسیاری هستند.
شهر چاناک کاله : این شهر در فاصله 1200 متری از ورودی تنگه چاناک کاله قرار گرفته و دو دریای مرمره و اژه را به یکدیگر متصل می کند. با کشتیهائی که قابلیت حمل اتومبیل را نیز دارند می توان همه روزه از چاناک کاله به اژه آباد و یا کلید باهیر که در قسمت اروپائی قرار دارد سفر کرد.
ایستگاههای این تنگه مجهز به رستورانها ، کافه ها و هتل هاست. بنابراین توریستهائی که در حال گذر از این مناطق هستند احساس خستگی نخواهند کرد. وجود قلعه نظامی کلید باهیر و موزه باستان شناسی چاناک کاله بر جذابیتهای این منطقه دو چندان افزوده است.
در سال 1451 ، سلطان محمّد دوم که بعد استانبول را نیز فتح کرد دستور ساخت یک قلعه نظامی در بخش اروپائی تنگه چاناک کاله را صادر کرد. هم چنین دستور داد تا قلعه ای دیگر در منطقه چیمنلیک ساخته شود تا کشتی های در حال عبور از تنگه کنترل شوند. امروزه از این قلعه بعنوان یک موزه نظامی استفاده می گردد که در آن به نمایش آثاری از جنگ های جهانی اول و جنگ چاناک کاله پرداخته می شود.
پارک ملی تاریخی گلی بلو پنین سولا : این پارک به یاد پانصد هزار سربازی که در راه گلی بلو جان خود را از دست دارند تأسیس شده است. نام دیگر گالی پلی Gali Poli (گالی پلی) می باشد. در سال 1915 با عملیاتی نظامی که به رهبری مصطفی کمال پاشا آتاتورک فرمانده ارشد ترکیه صورت گرفت کلیه نیروهای اشغالی از این منطقه بیرون رانده شدند.
پارک گالی پلی شامل بناهای یادبود ، آرامگاهها ، و دریاچه نمک می باشد. این پارک با تپه های زیبا و سرسبز ، سواحل ماسه ای و آبهای آبی خود منطقه مناسبی برای استراحت سربازان به شمار می آمده است. سربازانی که شجاعانه جنگیدند و شهید شدند. روحیه مهین پرستی نزد ملت ترک را می توان از وجود چنین مناطقی دریافت کرد.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

 

مناطق توریستی استانبول (۱)

یکی دیگر از مکانهای دیدنی استانبول است که دارای فضای آرام و فرح بخشی است. و در منطقه بایرام اوغلو داریجا قرار گرفته است. این پارک در فاصله 38 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد. پرندگان و گیاهان گوناگونی که از اقصی نقاط جهان در این پارک گردهم آورده شده به همراه رستورانها و گردشگاههای مختلف موجود در آن جلوه خاصی را به این منطقه بخشیده است.


شهر (اسکی حصار) : این شهر در قسمت جنوب غربی شهر استانبول قرار گرفته. این منطقه مکان مناسبی است برای صاحبان کشتی که پس از لنگر انداختن در عرشه کشتی های خود به استراحت بپردازند. خانه نقاش معروف قرن نوزدهم عثمان حمدی که در این محل قرار گرفته است که امروزه از آن به شکل موزه استفاده می شود. در حد فاصل اسکی حصار و گزه نیز آرامگاه هانی بال قرار دارد.
بسیاری از مردمان استانبول در فصل تابستان به خانه های تابستانی خود که در منطقه سیلیوری در 65 کیلومتری شهر استانبول قرار دارد سفر می کنند. در این منطقه باشگاههای ورزشی و تفریحی به همراه کلوپهای گلف زمینه خوبی برای گردش و تفریح فراهم آورده است. هم چنین این محل مکان مناسبی است برای تاجران و بازرگانان ، که قصد دارند به دور از هیاهوی شهری تعطیلات خود را در آرامش سپری کنند. اتوبوسهای دریایی وسیله مناسبی برای رفتن به این منطقه به شمار می آید.

مهمترین ماهها جهت انجام ورزش اسکی حدفاصل ماههای دسامبر تا ماه می می باشد علاوه بر مرکز اسکی اولوداغ پارک قله نیز محل مناسبی برای گردش است که در تمام فصول از آب و هوای تمیز و خوبی برخوردار است.
از دیگر مراکز تفریحی می توان منطقه مودانیا را نام برد که در فاصله 25 کیلومتری شهر بورسا قرار گرفته است. در این منطقه رستورانها و مراکز تفریحی شبانه بسیاری وجود دارد که جملگی توسط مردمان شهر بورسا اداره می شود. موزه صلح هم از جمله دیگر مکانهای دیدنی این منطقه است. منطقه زیتون باغی در فاصله 12 کیلومتری مودانیا نیز نمونه ای از یک شهر برجسته ترکیه است.
خلیج گم لیک نیز با آن سواحل شنی خود در فاصله 29 کیلومتری شهر بورسا منطقه ای زیبا به شمار می آید. استان با لیک اسیر که در واقع در نقطه ای مرزی بین دریای اژه و مرمره قرار گرفته است. مناطق تاریخی این محل با طبیعت زیبائی آن در یک هماهنگی خاصی بسر می برد. از قدیمی ترین مساجد این منطقه مسجد ییلدیریم است که به دستور بیازیت اول در قرن 14 بنا نهاده شد .

مسجد زاغنوس پاشا : این مسجد در سال 1461 برای وزیر اعظم سلطان محمّد فاتح یعنی زاغنوس پاشا ساخته شد. از این مجموعه بزرگ امروزه مسجد و حمامی بیش باقی نمانده است. برج ساعت که در سال 1827 ساخته شد در واقع نمونه ای کوچک از برج گالاتا می باشد. آرامگاه کارسی بی نیز شامل مقبره کارسی و 5 پسر او بوده و در سال 1336 ساخته شد. موزه قوه ملی نیز از جمله مکانهای دیدنی دیگر این منطقه است که در آن هنرهای منطقه به نمایش گذارده شده است.
در فاصله 10 کیلومتری شهر بالیک اسیر تنگه دییرمن در میان دو تپه قرار گرفته و همه هفته برای گذراندن تعطیلات آخر هفته میزبان اهالی شهر می شود.
در دهکده کاراکل ، عکاسان می توانند عکسها و تصاو.یر زیبائی از آسیابانهای بادی را تهیه نمایند.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

مناطق اطراف استانبول یکشنبه 7 مهر1387 22

 

مناطق اطراف استانبول

در اطراف استانبول مجموعه ای از جزایر نه گانه وجود دارد که به جزایر شاهزادگان نیز معروف است. در دوران بیزانس این جزایر محل تعبیدگاه شاهزادگان به شمار می آمده است. امروزه این مکان با توجه به اقلیم آب و هوائی مناسب و هم چنین خانه های چوبی خود که متعلق به قرن 19 می باشد به عنوان مرکزی مناسب برای گذراندن تعطیلات در روزهای گرم تابستان مبدل شده است. از جمله بزرگترین این جزایر جزیره بویوک آدا می باشد که در آن امکان گردش با کالسکه و یا گذراندن ساعاتی در سواحل این منطقه فراهم است
از جزایر دیگر معروف این مجمع الجزایر می توان به کنیالی ، صدف ، بورگاز و هی بلی آدا اشاره کرد. برای رفتن به این جزایر می توان از کشتی های موجود در سواحل بخش اروپائی و یا آسیائی استانبول استفاده کرد. در فصل تابستان اتوبوسهای دریائی موجود در منطقه کاتاباش نیز ترتیب انتقال شما را به این جزایر را خواهد داد
از جمله مناطق دیگری که میزبان مردم استانبول در فصل تابستان است منطقه کیل یوس می باشد. این منطقه دارای ساحلی طولانی و شنی بوده و در فاصله 25 کیلومتری شهر استانبول در قسمت اروپائی سواحل دریای سیاه قرار دارد.
از بزرگترین جنگلهای شهر استانبول جنگل بلگراد می باشد که در بخش اروپائی قرار گرفته. مردم استانبول معمولاً در روزهای پایانی هفته برای پیک نیک و استفاده از چشمه های آب موجود در این منطقه به این مکان سفر می کنند. در این جنگل 7 مخزن قدیمی آب وجود دارد.
از کانالها و قناتهای آب باقیمانده دوران عثمانی می توان به قنات Muluva (مولووا) که در قرن 16 میلادی توسط معمارسنیان ساخته شد اشاره کرد. این کانال دارای عظمت و زیبائی باشکوهی است

از دیگر کانالهائی که توسط معمارسنیان ساخته شد کانال سلطان سلیمان بود که طول آن به بیش از 750 متر می رسد. این کانال یکی از بزرگترین کانالهای ترکیه به شمار می آید. وجود پانصد استبل اسب در این منطقه هر انسانی را به انجام ورزش سوارکاری تشویق می نماید.

منطقه پولونزکوی : این منطقه در فاصله 25 کیلومتری استانبول و در بخش آسیائی قرار گرفته است. این منطقه در اصل اولین بار در قرن 19 و توسط مهاجران لهستانی کشف شد. مردم استانبول معمولاً برای سوارکاری. قدم زدن و خوردن غذاهای سنتی لهستانی به این منطقه می آیند.
سواحل شنی شیله : این سواحل در فاصله 70 کیلومتری منطقه اوسکودار قرار داشته و به دلیل وجود هتل و رستورانهای زیبا موجود در خود از نقطه نظر تفریحی در ردیف یکی از زیباترین مناطق حومه شهر استانبول قرار گرفته است. پارچه کتان شیله (شیله بزی) از جمله مصنوعات معروف این منطقه به شمار می آید

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

 

گالری عکس - عکس هایی از مکان های تاریخی استانبول ترکیه 

 
 
TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

خلیج شاخه طلایی یکشنبه 7 مهر1387 22

 

خلیج شاخه طلایی

این خلیج شیپوری شکل در استانبول بخش اروپائی را از بخش آسیائی جدا می کند و یکی از بهترین لنگرگاههای طبیعی در دنیا به شمارمی آید. در دوران بیزانس و عثمانیها این منطقه مرکز مهمی برای تجمع کشتی های متعلق به ارتش نیروی دریائی و کشتی های تجاری به شمار می آمده است. امروزه در اطراف این خلیج تفرجگاهها و پارکهای زیادی وجود دارد که در آنها می توان به هنگام غروب آفتاب انعکاس تصویر خورشید را در آب مشاهده نمود.

کمی آنطرف تر از این خلیج یعنی در منطقه فنر و بالات در تمامی کوچه ها و خیابانها خانه های چوبی .کلیسا و کنیسه های به جا مانده از دوران بیزانس و عثمانی به چشم می خورد. مرکز ارتدوکس ها نیز در منطقه فنر قرار دارد. هم چنین کمی دورتر از این منطقه بنای سلطان ایوب را که شیوه معماری دوره عثمانی را منعکس می کند خواهید دید. این تپه پوشیده از درختان چنار است. سالانه زائران زیادی برای گرفتن حاجت خود به آرامگاه ایوب که مکانی مقدس نیز تلقی می شود می آیند. در حوالی این آرامگاه از داخل کافه پی یرلوتی که در بالاترین نقطه تپه مذکور قرار دارد براحتی می توان مناظر اطراف را نظاره کرد.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

تنگه استانبول (تنگه بسفر) یکشنبه 7 مهر1387 22

 

تنگه استانبول (تنگه بسفر)

این تنگه در واقع قاره اروپا را از قاره آسیا جدا می کند. سواحل تنگه بسفر ترکیبی است از زمانهای گذشته و حال و به نوعی شکوه و جلال امروزی و زیبائی و سادگی گذشته را به تصویر می کشد. هتل های مدرن و ویلاهای چوبی قرار گرفته در حاشیه ساحل به همراه کاخهای زیبای مرمرین که در مجاورت قلعه های سنگی روستائی و دهکده های کوچک ماهیگیری قرار گرفته جذابیت این منطقه را دو چندان نموده است. گردش با قایق یکی از بهترین راههای تماشای اطراف تنگه بسفر است
با گردش در این منطقه توسط قا یق که بصورت زیگزاگ حرکت می کنند شما این امکان را خواهید داشت تا تقریباً تمامی ساحلهای اطراف تنگه را از نزدیک مشاهده کنید. در صورت تمایل به گردش با قایق در این نواحی از ایستگاه امین انو سوار بر کشتی شوید.هزینه گردش با کشتی در این منطقه علیرغم زمان 6 ساعته آن بسیار مقرون به صرفه می باشد. درصورت تمایل به استفاده از قایقهای اختصاصی جهت گردش ، در اطراف منطقه خلیج آژانسهای مخصوصی وجود دارد که با مراجعه به آنها می توان به سیاحت پرداخت. در این آژانسها تورهای نیم روزه شبانه یا روزانه دایر می باشد.

در حین گذر از تنگه با کشتی ، منظره زیبای کاخ دلما باغچه از ساحل کاملاً مشخص است و کمی آنطرف تر عمارات پادشاهی ییلدیز نیز بر کیفیت این مناظر افزوده است. هم چنین شما می توانید کاخ چراغان که در سال 1847 توسط سلطان عبدالعزیز مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت و امروزه نیز بعنوان هتلی بزرگ مورد استفاده قرار میگردد را از روی قایق تماشا کنید.

ایستگاه بعدی یعنی منطقه ارتاکوی ، محله ای است که هر یکشنبه هنرمندان گردهم آمده و هنرهای دستی خود را در خیابانها چیده و به خریداران عرضه می کند. تجمع انسانها ئی با شکل و رنگهای مختلف در این مکان ، صحنه های بسیار زنده و زیبائی را به وجود می آورد.
در این محل یک کلیسا ، یک مسجد و یک کنیسه وجود دارد که صدها سال است در کنار یکدیگر قرار گرفته اند. در کنار نمونه هائی از معماری قدیمی و سنتی در استانبول ، نمونه ای از بزرگترین پلهای معلق دنیا به نام پل بسفر نیز به چشم می خورد که در واقع نقطه تلاقی قاره آسیا و اروپا نیز به شمار می آید

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |

معرفی شهر استانبول یکشنبه 7 مهر1387 20

 

معرفی استانبول

استانبول شهری است که نیمی از آن در قاره آسیا و نیمه دیگر آن در قاره اروپا قرار دارد. این شهر محل اتصال دو قاره است. در قلب این شهر تنگه بسفر قرار گرفته که محل تلاقی آبهای دریای سیاه ، دریای مرمره و خلیج شاخ طلایی است.

در دوران امپراطوری رومیان ، بیزاسن ها و عثمانی ها استانبول همواره پایتخت کشور ترکیه محسوب می شده و این شهرهمواره به گذشته تاریخی غنی و درخشان خود افتخار می کند. در عین حال استانبول با توجه به رشد فزاینده ای که از نظر توسعه شهری دارد آینده ای روشن را در پیش رو دارد.

استانبول همچنین بزرگ ‌ترین شهر کشور ترکیه و مرکز فرهنگی و اقتصادی آن است. تنگه بسفر دو قاره آسیا و اروپا را جدا می‌کند و استانبول تنها شهر بزرگ جهان است که در دو قاره قرار دارد. بندر طبیعی شاخ زرین یا خلیج در این شهر واقع است. (moarefiye estanbol)(istanbul)(torkiye)

   

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ 2014  | |